Насиље као негативна друштвена појава

О насиљу као негативној друштвеној појави која је, нажалост, све присутнија у савременом друштву, данас је полазницима наше Школе говорио инспектор Дејан Станојловић. Ово је било четврто предавање одржано у оквиру пројекта Основи безбедности деце, који су покренули Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и Министарство унутрашњих послова Републике Србије.

На почетку предавања, инспектор Станојловић је дефинисао насиље, посебно се осврнувши на вршњачко насиље и разлику између насиља и злостављања. Он је затим набројао различите облике насиља као што су физичко, емоционално/психолошко, социјално, сексуално, електронско, насиље на спортским приредбама, насиље у породици.

Инспектор Станојловић је упутио наше полазнике у то како да препознају насиље, како да се понашају да би се насиље избегло (избегавати неосветљена и напуштена места, кретати се у друштву добрих другова, не носити у школу вредне ствари и оружје) и шта треба урадити када се неко понаша насилно (не реаговати исхитрено, не смишљати освету, не одговарати на исти начин, побећи, викати, разговарати о реакцији и заштити од насиља).

Циљ овог предавања  био је да млади људи схвате да о насиљу треба отворено и без стида говорити и да жртве насиља нису криве. Такође, инспектор Станојловић је упознао полазнике са начинима на које могу пријавити случајеве насиља уколико су жртве или сведоци (убацивањем анонимног писма у школско сандуче или позивањем посебних телефонских бројева који су намењени за пријављивање случајева насиља).

Аутор текста и фотографија: Јелена Скробић